A manapság kb. 1800 fő lakta egyik legkisebb magyar várost egykoron kelták, germánok, rómaik avarok majd a Honfoglalást követően magyarok lakták. Sokan nem is tudják ez a városunk egykoron az ország királyainak lakóhelye az Anjou dinasztia idején pedig Magyarország fővárosa is volt. Aki még nem találta ki eddig a város nevét annak eláruljuk: az első, latin nyelvű oklevél 1009-ben említi Visegrádot (mely „magas vár”-at jelent).
Bár az egyik legkisebb városunk, mégis a Dunakanyar gyöngyszemét több, mint 300.000 vendég keresi fel évente, így főként a nyári időszakokban a szállások megtelnek. Hotel Visegrádon több is van az egyszerű panziótól a többcsillagos hotelekig a wellness szolgáltatásokat nyújtó szállodákon át. Évente rendszeresen megrendezésre kerül a Visegrádi palotajátékok amely egy időben talán a legtöbb vendéget vonzza a településre. A történelmi örökségen és látnivalókon túl, mint például a Visegrádi királyi palota, a Fellegvár vagy a Salamon-torony számos természeti látványosság is várja az ide látogató vendégeket. Olyan egyedi környezet ahol a legnagyobb folyónk találkozik a Visegrádi hegységgel, így számos kiránduló helyszín kiindulópontja a település, akár a sportos kerékpáros turisták vagy a gyalogosan turistáskodó kirándulók netán a vízi sportokat kedvelő vendégekről van szó, itt mindenki megtalálhatja egy helyen az érdeklődésének megfelelő helyszínt. Visegrád tehát nem csak egy pár órás kaland Budapestet elhagyva, hanem akár több napot vagy hetet is el lehet tölteni élményekben gazdagon.
Üdv megint én.
Értem én, meg is néztem az oldalt.
De…
Michiel Wagenaar: A főváros a nemzetállam létrejöttével jelent meg. A mintaadó főváros természetesen Párizs volt, amely – Versailles-t is beleértve – már a francia királyság idején is hatalmi központként működött, és gazdaságilag, illetve kulturálisan a többi város fölé kerekedett. A nemzeti érzés erősödésével aztán feltámadt az igény, hogy a nemzeti identitást ne csak az irodalom, a zene, a képzőművészet, hanem – a “nemzet kirakata” szerepét betöltő főváros megteremtése révén – az építészet és a városépítészet is erősítse.
Eddig az idézet.
Ez az idő XVIII. század vége, gondolom.
Nem tudom mi volt a kornak a megfelelője, de nem létezett a főváros, mint fogalom még szerintem.
De persze nagy jelentősége nincs, a cikk attól még jó 👍
Visegrád volt-e főváros:
ennek több forrásból utánanéztem:
Rubicon, illetve
http://hmep.eu/hr/publikacije/398-egy-kisfiu-almai-napolytol-visegradig-karoly-robert-a-hit-hse.html
illetve:
“Visegrád az ország fővárosa I. Károly idején
Az Árpád-ház 1301-es kihalását követően, a XIV. század elején Visegrád a felvidéki kiskirály, trencséni oligarcha Csák Máté birtokába került, 1317-ben a Temesváron székelő I. Károly király (1308-1342) katonái ostrommal vették be a várat. 1323-ban az uralkodó áthelyezte a királyság székhelyét Visegrádra. ”
A Fellegvár jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy I. Károly még a Szent Koronát is Visegrádba hozatta, ahol is két évszázadig őrizték. 1335-ben pedig a várban került sor a híres királytalálkozóra, amelyen Luxemburgi János cseh király és Nagy Kázmér lengyel király vettek részt.
A királyi palota építése Nagy Lajos uralkodása alatt
1342-ben I. Károly a Fellegvárban hunyt el, fia Nagy Lajos király (1342-1382) visszaköltözött a királyi udvarházba, melyet uralkodása alatt palotává építtetett át. 1347-ig elkészült a palota északi és a Dunára néző nyugati részét övező kerítésfal, valamint a nyugati falon található kaputorony, és elkezdtek építeni egy templomot a királyi ház közelében, a munka azonban a nápolyi háború kitörése miatt félbeszakadt, a királyi udvar Budára költözött.
A háború után 1355-ben a királyi udvar Budáról ismét Visegrádra tette át a székhelyét, ahol 1366-ra elkészült a kaputoronnyal szemközt, a hegyoldalba vágott teraszon az egyhajós királyi kápolna
Üdv mindenkinek!
Jó a cikk, de szerintem nem főváros volt, hanem királyi rezidencia.
“A manapság kb. 1800 fő lakta egyik legkisebb magyar várost egykoron kelták, germánok, rómaik avarok majd a Honfoglalást követően magyarok lakták.”
Semmi nem utal arra, hogy kelta eredetű lenne a település neve…
Nem részletes történelmi áttekintésnek szántam.
A történeti áttekintést hiányosnak találtam mert a Visegrád nem kelta név , előttük már itt éltek a pannonok ők adták neki a mai nevét is.