Érdekes

Európa legszebb városai

Európa öt legszebb városa, legalábbis nekem, nem szándékoztam sorrendiséget felállítani, mégis azért nem mondom azt, hogy véletlen az egyik vagy másik helyezés sorszáma. A lista igencsak szubjektív és szándékosan kerültem el Európa fővárosait. Elsősorban a hangulat az egyediség a történelmi múlt, építészet de legfőképpen a szubjektív érzés az, ami meghatározta ez a listát. Szerencsésnek mondhatom magam mert majd mind itt szereplő városban legalább két alkalommal jártam és jutott annyi idő, hogy a hely hangulata áthasson, lássak egy helyi esküvőt a városban, találkozzak kedves ismeretlen emberekkel, kocsmákban üldögélő helyiekkel vagy éppen turistákkal, akik szintén felfedezni jöttek a várost és annak atmoszféráját.

1. Brugge

Az egyetlen város ebben az ötös listában, ahol csak egyszer jártam ha ki kell emelni a Benelux városok közül egyet akkor nem is lehet más választás, mint az Észak Velencéje a Belgiumban található Brugge városa, amely az egyik kedvenc filmem helyszínét is szolgáltatta (in Brugge, magyarul: Erőszakik, akit érdekel járjon utána, érdemes megnézni az abszurd humor kedvelőinek). Szóval a város rögtön beleivódott a régi szép emlékeim közé, ahol először és utoljára főiskolás franciaországi gyakorlatom (igen már akkor sem volt igazán határ Franciaország és Belgium között) során jutottam el, egy hétvégi program beiktatása során. A város középkori hangulata, csatornái és az óvárost körülvevő régi erődítmények és malmok maradványai egyedülálló hangulatot árasztanak. Brugge Európa kiemelkedő látványossága köszönhetően annak, hogy a városközpont a középkor óta alig változott és ez meglátszik bármelyik utcán eltévedve sétál is a turista, nem beszélve az ikonikus óratoronyról a Belfortról, amely  95 méter magas és a tetejére 366 lépcsőn juthatunk fel. Személyes élményem volt, hogy találkozhattam egy egész Európát kerékpárral bejáró fiatallal, aki éppen a hazaútjára gyűjtött pénzt a főtértől nem messze eső kisebb utcában, ránézésre megállapítottam, hogy honfitársunk és mivel ki volt terítve a térkép, hogy honnan indult: Békéscsaba beszédbe is elegyedtünk és közösen állapítottuk meg, hogy Európa egyik legszebb városa, annak ellenére, hogy Ő aztán akkor elég sok várost bejárt a bringájával hiszen megkerülte egész Európát 😉 Talán emiatt is került a lista elejére Brugge…


2. Mostar

Ide akkor volt alkalmam először eljutni amikor az öreg Mostar híd még félkész állapotban volt, azaz a magyar katonai egységek a Délszláv háborút követően készítettek egy ideiglenes hidat. Ekkor turista csak alig-alig akadt a városban, a korábbi prospektusokon, fényképeken szereplő ősz szakállas muzulmán árussal még volt alkalmunk találkozni 2001-ben. A hídról már akkor ugrottak a helyiek az elképesztő türkiz kék-zöld színű színű Neretva folyóba. Jó tíz évvel később volt szerencsém újra a városban járni és bár a hangulata a sok turistának köszönhetően kissé megváltozott, mivel bármikor ki lehetett írni a megtelt táblát, ennek ellenére a folyó partján elhelyezkedő kávézók az immáron csak bizonyos pénzt begyűjtő helyi folyóba ugrók, a mesebeli Mostári híd, a köves utcák, kis kőházak és a Neretva folyó hihetetlen színe ismét elvarázsolt. Sok turista ide vagy oda bármikor visszamennék és akár egy teljes napot is el tudnék sétálgatni a városban, átadva magam a keleties hangulatnak.

3. Bonifacio

Egy tengerparti város amely a tenger fölé épült csak úgy, mint Brugge-t Bonifacio-t is elkerülték a háborúk pusztításai a város annak lépcsős utcái  a sziklapartra épült kis boltok, a hangulatos éttermek a tenger szele is illata minden egyes alkalommal elvarázsol ha sikerül eljutni Korzika szerintem legvarázslatosabb városába, ahonnan jó időben ellátni egészen Szardínia szigetéig, hiszen a sziget egyben legdélibb városa is. Csodás a kikötő a luxushajókkal, a fölé épült temetővel és sírjaival a mellette lévő idegenlégiós kiképzőközponttal, amelyet már régen elhagytak a francia idegenlégió katonái de falfeliratok és grafitik árulkodnak az ott uralkodó egykori életről. A korzikai gesztenyés sört (Pietra), a halételeket vagy a helyi  vad és házi disznó keverékéből készült húsételeket feltétlen ki kell próbálnia aki arra jár. Ráadásul innen csak egy órás kompút Szardínia amely Korzikához hasonlóan elvarázsolja az oda érkező tengerparti természetet kedvelő látogatókat. Amennyiben valamelyik városban tartósan élni szeretnék az minden bizonnyal Bonifacio vagy annak a környéke lenne 😉




4. Hallstatt

Jöjjön egy hegyek közé zárt helyszűkével küzdő festői kisváros egy csodaszép tópartján kissé északabbra a felső Ausztriai Alpokban amely városka bizarr nevezetessége a templom kertjében található teraszos temető, ahol a halottak maradványait 10 évente kiássák, majd koponyájukat kifehérítik. A koponyákat festett virág- és babérkoszorúkkal ékesítik, majd a fehér „homlokra” gót betűkkel vésik fel az elhunyt nevét. A templom melletti sziklafalba vájt Csontház így őrzi több mint 1200 egykori lakó maradványait. A városka közlekedését a tóparti szűk földrajzi elhelyezkedése határozta meg évszázadokig. A település sokáig csak öszvérrel és vízi úton volt elérhető. Az első útkapcsolat csak 1875-ben épült ki, miután a korábban az út kiépítési próbálkozásokat népszavazáson többször is elutasították. 1966-ban megnyílt a település melletti, azt tehermentesítő alagút, melynek galériáiban parkolókat is kialakítottak. A galériát gyalogúttal kapcsolták a faluhoz. Hallsattban található a világ legöregebb sóbányája, mely 7000 éves múltra tekint vissza. A só alapjaiban meghatározta a város egész történelmét és a mai arculatát is. A hallstatti emberek sóval fizettek az árúért, még napjainkban is jelentős sóbányászati tevékenység folyik. Itt is ki lehet emelni a finom halételeket és a céltalan bolyongást a kisvárosban, hiszen csak egyetlen fő utcája van a többi lépcsősor mögött pedig mindig feltűnik egy-egy érdekes és szépen karbantartott jellegzetes ház.




5. Stein am Rhein

Amennyiben Rajna parti svájci kisváros akkor Stein am Rhein kihagyhatatlan, látnivalókban gazdag mégis emberléptékű kisváros bátran kijelenthető, hogy Svájc egyik ékszerdoboza. Schaffhausen kantonhoz tartozik. A Rajna partján található, éppen ott, ahol a Rajna kilép a Bodeni tóból, a német határhoz nagyon közel. Összesen csupán 3.308 lakosa van, szebbnél szebb, festett homlokzatú házak sorakoznak szinte minden utcában ahova elkalandozunk. Bármikor jártam arra, sosem volt igazán tömeg bár azt sem lehet elmondani, hogy ne botlana turistákba az ember, ellenben nincs az a város megtelt érzés, mint a legtöbb ismert turistacsalogató városka esetében. A város magja igen kicsi a belvárosa kb. 400 m hosszú és mindössze 150 m széles mégis minden megtalálható itt, ami a svájci városokat jellemzi: szépen festett, fagerendás házak, svájci típusú kút sétáló a kútból iszogató cicák, rend és fegyelem amely a germán típusú városokra mindenhol jellemző. Ki lehet sétálni a Rajna partjára is, ahol szinte csapvíz tisztaságú a folyó. Távolabb több sziget is látszik és a csendet szinte csak a a kacsák és a sirályok hápogása töri meg. Ráadásul remek kirándulásnak ígérkezik az innen mindössze 21 km-re található Rajna vízesés (autóval kb. 20 perc), amely Európa legnagyobb vízesése, ez a kontinensünk egyik legvarázslatosabb természeti csodája.




Nem könnyű egy ilyen ötös lista “elemeinek” kiválasztása, hogy jobban megvilágítsam milyen nehéz dolgom volt erről a listáról olyan városok hiányoznak, mint Firenze vagy Velence, Dubrovnik vagy Korcula netán Trogir, Zell am See vagy Bled, Kotor esetleg Drezda, Krakkó vagy éppen a görög Parga, nem beszélve Barcelonáról vagy Bilbaóról, amennyiben magyar városokat emelnék ki nem tudnám eldönteni, hogy Sopron és a Fertő tó környéke vagy Szentendre és a Dunakanyar kerüljön fel erre a listára.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!